VPN nedir? VPN kullanmak zorundamıyız?

vpn-nedir

VPN Nedir?

VPN yani sanal özel ağlar halka açık internet bağlantısı içerisinde özel bir ağ oluşturarak size çevrimiçi gizlilik ve anonimlik sağlar. VPN’ler IP adresinizi maskeler böylece çevrimiçi sanal hareketleriniz takip edilemez. En önemlisi VPN hizmetleri bir Wi-Fi bağlantısından bile daha güvenli şifrelenmiş bir bağlantı sunarlar.

Neden VPN Kullanmalısınız?

İnternette gezinti yapmanız veya güvensiz Wi-Fi ağlarından internete bağlanmanız sonucunda özel bilgileriniz veya gözatma alışkanlıklarınız teşhir edilebilir. Bu nedenle çevrimiçi güvenliğine ve gizliliğine önem veren kullanıcılar için VPN bir gereklilik olmaktadır. Dışarıdayken güvenli olmayan Wi-Fi ağlarına bağlandığınızda ve e-postalarınızı, banka hesaplarınızı kontrol ettiğinizi düşünün. Şifresiz Wi-Fi bağlantılarındaki çevrimiçi oturumunuz boyunca alıp verdiğiniz tüm veriler yabancılar tarafından da görülebilmektedir.

VPN hizmetlerinin sağladığı şifreleme ve anonimlik e-postalarınız, online alışverişleriniz, fatura ödemeleriniz gibi çevrimiçi işlemlerinizi koruma altına alacaktır. VPN hizmeti ayrıca web taramanızı anonim tutmanıza yardımcı olur.

VPN’ler IP Adresinizi ve Gizliliğinizi Nasıl Korur?

VPN’ler temel olarak yerel ağınız ve başka bir lokasyondaki çıkış düğümü arasında bir veri tüneli oluşturur, internete eriştiğiniz bu lokasyon binlerce kilometre uzakta olabilir böylece başka bir konumdan internete bağlanıyormuşsunuz gibi görünürsünüz. Bunun sonucunda online özgürlüğe sahip olursunuz ve favori uygulamalarınız ile web sitelerinize her yerden erişebilirsiniz.

Peki ama bu sanal özel ağlar (VPN) nasıl çalışıyor? VPN hizmeti Wi-Fi üzerinden gönderilen verileri şifreler. Şifreleme sayesinde verileriniz başkaları tarafından okunamaz. Halka açık bir Wi-Fi ağı kullanıyorsanız veri şifreleme çok daha önemlidir çünkü ağda bulunan diğer kişilerin sizin verilerinize erişimini engeller.

Sağladığı gizliliğin bir diğer boyutu ise şudur; VPN kullanmıyorsanız internet servis sağlayıcınız tüm internet gözatma geçmişinizi izleyebilir. VPN kullanıyorsanız gözatma geçmişiniz gizli kalacaktır. Çünkü web gözatma geçmişiniz sizin IP adresiniz değil VPN sunucusunun IP adresi ile ilişkili olacaktır. Bir VPN hizmet sağlayıcısı dünyanın her yerinde sunuculara sahip olabilir. Siz de bu sunuculardan biri aracılığı ile internete bağlanacaksınız demektir. Unutmayın, arama motorları da arama geçmişinizi izleyecektir ancak VPN ile bağlandığınızda bu bilgileri size ait olmayan bir IP adresi ile ilişkilendireceklerdir. Böylece VPN çevrimiçi hareketlerinizin gizli kalmasını sağlayacaktır.