SEO nedir?

SEO kelimesi arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. İngilizcesi “Search Engine Optimization” olan kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır.

Neden SEO Yapılmalı?

SEO çalışmaları uzun vadede sonuçlar getiren bir pazarlama tekniğidir. SEO  yöntemiyle uzun vadede organik web site trafiğinizi ve internet üzerindeki görünürlüğünüzü artırabilirsiniz. Yine uzun vade de sayfa indekslenme değerleriniz de yükseleceği için web sitenizin de alan adı otoritesi (DA-Domain Rating) zaman içerisinde daha da yükselecektir. Böylelikle arama sorgularında daha fazla ön planda olacaksınızdır.

SEO sayesinde web sitesiniz arama motorlarının kriterleri uyumlu halde çalışır. Böylece web sitesi kaliteye sahip olacağı için arama motorlarının gözünde güven kazanıp daha yüksek sıralara çıkacaktır.

seo nedir

SEO Nasıl Yapılır?

“SEO çalışması nasıl yapılır?” sorusunun cevabı uzun saatler hatta günler alabilir. SEO çalışması çok fazla teknikler ve yöntemler ile yapılmakta ve  uzun süreçten geçmektedir. Bu kriterlerin etkileri oldukça farklı oranlardadır.

SEO çalışması bireysel olarak yapılabilir ya da SEO firmaları aracılığı ile de yapılabilmektedir. Burada SEO yapan kişi ya da kişilerin profesyonelliği çok önemlidir.

SEO çalışması site içi optimizasyon ve site dışı optimizasyon olarak 2 farklı aşamadan oluşmaktadır.

Site İçi SEO Optimizasyonu

“Site İçi Optimizasyon“, web siteniz üzerinde uygulamanız gereken temel teknikleri kapsamaktadır. Aslında birçok SEO uzmanı, işin en önemli kısmının bu noktada olduğunu söyler. Link geliştirme terimini daha önce duymuşsunuzdur.

Link geliştirme ve diğer teknikler tek başına başarı getirmeyebilirler. Kısacası, tüm alt teknikler bir araya gelmeli ve site içi optimizasyonda bir bütünlük sağlanmalıdır.

Site İçi Optimizasyon Stratejisi

Site içi optimizasyon, site içi yönlendirme linkleri ile kullanıcıların site üzerinde daha fazla vakit geçirmelerini sağlayabilir ve onları inceledikleri sayfa ya da içerikle ilgili daha farklı içeriklere yönlendirebilirsiniz. Bu da sayfa üzerinde geçirilen süreyi ve kullanıcı başına ziyaret edilen sayfa oranını artıracaktır.

Başlık Etiketleri (H1,H2,H3)

Başlık etiketleri, sayfanızı daha anlaşılır şekilde organize eder. Temel  HTML bilgisiyle, başlık etiketleri kavramını kolayca anlayabilirsiniz. Rakiplerinizin rekabet durumuna göre etiket bile içeriklerinizi organize etmeniz için yeterli olabilir. Sayfanın ana başlığı yani H1 Google aramaları için büyük önem taşımaktadır. Ardından önem sırasına göre H2 ve H3… diye devam etmektedir.

Resim Bilgisi – Alt Etiketler

Web sitenize resim (görsel, fotoğraf) eklediğinizde mutlaka o görsele uygun isimler ve alt etiketler oluşturmalısınız. Bunu yaparken, doğru anahtar kelimeler kullanmanız gerekmektedir. Böylece, Google’da sadece metin içeriklerinizle değil, görsellerinizle de öne çıkabilirsiniz.

seo optimizasyon

Site Dışı SEO Optimizasyonu

Öncelikle söylemek isterim ki site dışı optimizasyon backlink değildir. Amaç markalaşmaktır. Bir çok yerde reklamınız olursa insanlar sizi tanır. Altın bir kural vardır çok kazanan çok harcar. Google sizin yaptığınız mantıklı harcamalar ile size olan güvenini arttırır.

Backlink bir referanstır. Ne kadar çok kaliteli referansınız olursa, Google’da o kadar başarılı olursunuz. Ama, kazandığınız linklerin de kaliteli sitelerden gelmesine özen göstermelisiniz. Aksi takdirde sitenize gelen alakasız ve spam linkler, Google aramalarından daha geride çıkmanıza hatta tamamen silinmenize bile sebep olabilir.

Site Dışı SEO Optimizasyonu Stratejileri

Sosyal medya kanalları da Google’daki varlığınızı artırmanıza yardımcı olur. Bu yüzden, sosyal medya kanallarınızı aktif olarak kullanmalısınız.

Google artık SSL Sertifikası olmayan siteleri “Güvenli değil” olarak işaretlemekte. Bu yüzden, mutlaka bir SSL sertifikası almalısınız.

Daha önce kaldırmış olduğunuz kullanılmayan sayfalarınız için 404 yönlendirmesi yapın.

Backlink konusunda hedefiniz, doğal linkler olmalıdır. Link satın almak ve benzeri spam davranışları Google tespit eder ve ceza verir. Bu yüzden bu illegal yöntemlerden uzak durmalısınız.

Doğru bir domain (site ismi) Google’daki başarınız için önemlidir. Site ismi belirlerken sektörünüzle ilgili olmasına önem göstermelisiniz.

Sitenize başarı getirecek anahtar kelimeleri belirlerken kullanıcı davranışlarını önemseyin. “Kullanıcı Davranış” kavramı son zamanlarda adını en sık duyduğumuz SEO terimlerindendir. Kullanıcılar sizi hangi anahtar kelimelerle arıyor. Sitenizde en çok hangi sayfalarda daha fazla vakit geçiriyorlar. Bunları bilirseniz, daha başarılı bir anahtar kelime stratejisi yürütebilirsiniz.

Sitenizi oluştururken site mimarisine ve URL yapısına da dikkat etmelisiniz. Zaman içerisinde URL’lerinizi değiştirmeniz, düzenlemeniz gerekebilir. Bu yüzden site mimarisini en baştan doğru planlayarak kurmalısınız.

Schema & Markup” şema işaretleme, Google’a sitenizi daha doğru tanıması için yardımcı olur. Google’da üst sıralara yükselmeniz için direkt bir katkısı olmasa da, listelemelerde daha çok fazla yer alırsınız. Bu da, siteniz için dolaylı da olsa artı puan anlamına geliyor.

Sonuç

Konu SEO olduğunda, her bir tekniği tüm detaylarıyla tek bir makalede vermek elbette mümkün değil. Ama bu temel teknikleri hayata geçirdiğinizde, doğru bir başlangıç yapmış olacaksınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir