Barcelona Mwc 2018 Değerlendirmesi

 

BARCELONA MWC 2018 DEĞERLENDİRMESİ

Barcelona mwc 2018 değerlendirmesi, fuar sona erdi. Cebitler telefon fuarlarına dönünce telefoncularında Barcelona fuarına katılmadığı görüldü. Yeni ürün olarak Samsung S9 ve Samsung S9 Plus tanıtımını yaptı, Sony ve fuarın dışında ise Asus Zenfone tanıtımını yaptı. Geçen seneki fuardan hiçbir farklı değildi.

Barcelona mwc 2018’de Nokia yine 5G’yi tanıtıyor, Intel yine 5G’yi tanıtıyor, sadece ürünler biraz değişmiş o kadar. Nokia’nın standı yine komediydi. Nokia 8110 farklı bir standda nokianın yeni modelleri farklı bir standda sunulmuş ama kalabalık olan stant yine 8110 standıydı. Geçen senede Nokia 3310’u lanse etmişti ama ekran dokunmatik değil şimdide 8110 kim alır ki. Efsane geri döndü diye slogan atıyorlar, 320×240 ekran. Facebook ya da Instagramı bu ölçüdemi kullanıcaz, tahammül edilebilir mi sizce? İngiltere’de en çok satan telefonun Nokia olduğu söyleniyor sanki 3310’mu satıldı hayır Nokia’nın diğer modelleri tabi ki. Kendi operatörlerimizde yeni 3310’u satmadı satmazda niye risk alsın ki. Burada amaç haber olmaksa evet başarılı oldular. Eskiden 8110 varken çok pahalıydı sadece filmlerde görebiliyorduk bize o uzaklıktaydı, ancak filmde görebileceğimiz birşeydi. Herşeye efsane etiketini yapıştırmaya meraklı hale geldik. Aslında 3310 da efsane bir telefon değildi paran yoksa alabileceğin en ucuz telefondu, bu bakımdan efsane diyebiliriz.

Fuarda ayrıca 5G telefon araması gerçekleştirildi, geçen seneki tanıtımla aynı.

Sony XZ2 ve XZ2 Compact’ı tanıttı, çerçeveleri incelmiş ama hala kenarlıkları yok etmemişler. İşin ilginç yanı bu sene Samsung ve Sony haricinde telefon tanıtımı yoktu, küçü firmalar vardıda onları saymıyorum.

Samsung S9

 

Fuar’ın en gözde telefonu S9’du. Tasarımı S8 ile önden birebir aynı, hiçbir farkı yoktu. Arkasını çevirdiğimizde çok eleştirilen parmak izi sensörü orta bölüme gelmiş. Herkes eleştiriyor ama benim fikrim S8 deki de gayet kullanışlı bende S8 Plus kullanıyorum hiç rahatsız etmedi. Kamera açısından S8 de tek kamera S8 Plus’ta çift kamera kullanılmış. İlk kez bu denli keskin bir ayrım yapmışlar. İki model arasında. Video kamerada 4K 60 Fps gelmiş. Birde eskisini getir yenisini götür kampanyası yapacaklarmış yakında açıklanır sanırım.

Türkiye’den sadece Vestel ve General Mobile vardı. Vestel’de Z20’yi duyurdu. Z10’da güzel bir telefonda ama Türkiye piyasasına pek giremedi. Fiyat olarakta 2100 TL gibi rakam söyleniyor, yerli telefonlarda 2000 TL’yi geçmeye başlıyor sanırım ama ederi kesinlikle 2100 TL değil.

Barcelona Mvc 2018 değerlendirmesinden şimdilik izlenimlerim bu kadar teşekkürler.