Google’dan AirDrop’a alternatif Nearby Share

Apple’ın  kendi ekosisteminde yer alan cihazlar arasında dosya paylaşımı için kullandığı AirDrop sistemine rakip olarak Google ise yaklaşık bir yıldır üzerinden çalıştığı dosya paylaşım sistemi Nearby Share teknolojisinin beta sürümünü kullanıma sundu.

Nearby Share’in çalışması için Windows bilgisayarınıza programı yükledikten sonra telefonunuzun Bluetooth üzerinden dosya paylaşımına izin vermeniz gerekiyor. Nearby Share teknolojisini kullanmak için cihazların 5m içerisinde olması gerekmektedir. Nearby Share aracılığıyla gönderilen dosyaların uçtan uca şifreleme ile korunduğunu belirtmekte fayda var. Android’de yer alan Yakındaki Paylaşım özelliğinde olduğu gibi, bilgisayarınızı herkese, yalnızca kişilere, cihazlarınıza görünmesini sağlayabilirsiniz. Nearby Share teknolojisini kullanırken, diğer cihazlara dosya göndermek veya almak için dosyaları sürükleyeceğiniz bir pencere bulunuyor. Bilgisayarınızda veya telefonunuzda bulunan dosyaları, açılan pencereye sürükleyerek kolay bir şekilde paylaşabilirsiniz.

Nearby Share teknolojisi şimdilik sadece Windows yüklü bilgisayar ile Android işletim sistemli telefonlarda arasında kullanılmaktadır. Yakında Linux ve macOS için de aktif edileceği tahmin ediliyor.

Buraya tıklayarak programı bilgisayarınıza indirebilirsiniz.