SEO Danışmanlığı Nedir?

google-seo-danismanligi-ferhat-yigit

SEO danışmanlığı, web sitenizin arama motorları sıralamalarında ilk sayfada çıkması için yapılan tüm işlemleri kapsamaktadır.

Firmanızın web sitesinin arama motorlarında üst seviyelerde çıkması, doğru müşteri kitlenize en hızlı ve en ekonomik yoldan ulaşmanız anlamına gelir. Türkçe’de “arama motoru optimizasyonu” olarak geçen SEO hizmeti, web sitenizdeki içeriklerin Google’ın gelişmiş algoritmaları doğrultusunda iyileştirilme sürecidir. SEO optimizasyon çalışmaları yapıldıktan sonra, Google botları web sitenizi tarar ve içeriğini tam olarak anladıktan sonra, sitenize bir puan (değer) verir. Bu puana göre hedeflenen anahtar kelimeler ile Google arama sayfalarında çıkmaya başlanır.

Sitenizin optimizasyonunu yaparak arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlayan kişiye de SEO uzmanı denilir. Süreç en temel analiz ve keşif sürecinden başlar ve gelişmiş bir stratejik plan doğrultusunda ilerler. Bu esnada SEO danışmanlığı yapan kişi, sürecin tüm aşamalarını raporlar ve müşteriye sunar.

Peki neden herkes Google ilk sayfayı bu kadar çok istiyor? İkinci sayfa neden yetmiyor mu? derseniz. Örnek vermek gerekirse bir işletmenin yeri için neden en işlek cadde veya neden mahallenin merkezi seçilir? Cevap gayet basittir. O bölgenin işlek olması satışları da doğru orantıda etkiler. Aynı mantıkta düşünürsek sitesine SEO çalışması yaptıran kişilerin ilk sayfa demesi bu yüzdendir. İlk sayfada olursa ziyaretçi oranı da o kadar artar. İkinci, üçüncü ve diğer sayfalara doğru gittikçe ziyaretçi oranı düşer. Yapılan incelemeler gösteriyor ki arama motorlarını kullanan kullanıcıların %70’İ ilk sayfaya %20 ikinci ve üçüncü sayfaya %10’u ise diğer sayfalara bakıyor.

Sadece profesyonel kişiler tarafından yapılması gereken SEO danışmanlığı, amatör kişilere teslim edildiğinde web sitesinin geri dönüşü olmayan cezalar alması ya da kara listeye girmesi söz konusu olabilir.

Ücretsiz SEO analizi almak için tıklayınız